Dominik Rudasz


Avida Dollars

animacja, tablica LED, 2014

Tytuł instalacji Avida Dollars, czyli „chciwy dolarów” pierwotnie odnosił się do Salvadora Dali i był anagramem imienia i nazwiska, jaki ułożył Andre Breton, żeby oddać jego komercyjny sposób myślenia o twórczości artystycznej.
Dominik Rudasz dostrzega podobny aspekt w kondycji tej części Wrzeszcza – zbiegu ulic Partyzantów i Grunwaldzkiej – która jest arterią skupiającą liczne banki czy ikonicznego Dolarowca z mieszkaniami kupowanymi za obcą walutę dzięki cinkciarzom w dobie PRL-u. Tablica LED umiejscowiona jest na zabytkowym kantorze z galerią Manhattan w tle.
Avida Dollars jest propozycją stworzenia tymczasowego ironicznego ołtarza ku czci konsumpcji. Adoracja złotego cielca to odzwierciedlenie aktualnego „ducha miasta”, gdzie developerzy, szybki zysk czy galerie handlowe decydują o kształcie dzielnicy.
Przywołanie w tle wizualizacji notowań giełdowych odnosi się również do postaci współczesnego mędrca, którym coraz częściej staje się analityk finansowy, a jego szkiełko i oko wspiera wyłącznie pewne i opłacalne projekty.
Praca w sposób krytyczny nawiązuje do prostych mechanizmów i sił kształtujących współczesne miasta.

Dominik Rudasz (ur. 1977) – mieszka i pracuje w Gdańsku.
W teorii i praktyce zajmuje się sztuką zaangażowaną społecznie, działaniami w przestrzeni publicznej, animacją kultury oraz edukacją. Główny obszar jego zainteresowań stanowi oddziaływanie sztuki na rzeczywistość społeczną i polityczną.
Absolwent filozofii i historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. Obecnie doktorant na Filologicznych Studiach Doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2012-2014 rezydent Kolonii Artystów. Współorganizował z CSW Łaźnia (2009-2014) projekty edukacyjno-artystyczne, w tym Reanimację przestrzeni, mającą na celu rewitalizację Dolnego Miasta.

UWAGA: za sprawą awarii nośnika animacja Dominika Rudasza nie została wyświetlona w festiwalowy weekend, o czasie emisji poinformujemy wkrótce.