Aleksandra Waliszewska


dżungla skóra
, biały zwierz w trawie, mleko bardziej, kot rozżalony, piórko idol, wchodzi po schodach

projekcje wielkoformatowe na budynkach

Aleksandra Waliszewska w swoim malarstwie odnosi się zarówno do realnych traum, jak i do historii rodem z mrocznych baśni czy horrorów. Jej nieograniczona fantazja pcha widza w stronę zdeformowanych postaci, krwawiących ciał, mitycznych stworów, z silnie podkreślonym erotyzmem – a wszystko to zawarte na kartce A4, którą my wyjątkowo przenosimy na ściany kamienic Wrzeszcza, dzielnicy niegdyś bogatych dworów, pięknych i świętych miejsc, uzdrowiska, siedziby lóż masońskich.
W koncepcji mędrca i ducha wyobrażaliśmy sobie początki Wrzeszcza tak, jak na obrazach Waliszewskiej – jako mroczny i mityczny las, skrywający niepokojące historie. Jej malarstwo jest przedłużeniem tych wyobrażeń – gęste, obfitujące w makabryczne wizje, często hermetyczne. Niczym zły sen małej dziewczynki. Wyszukane gwasze są perwersyjne, a zarazem bajkowe. Czasami bawią swoją naiwnością. Nacechowane są mocno archetypicznymi przedstawieniami czy wizerunkami rodem ze średniowiecznych bestiariów.
Narracyjny spacer przestaje być lekką wędrówką, inspiracje przenikają się, a całość nasyca wyrazista indywidualność artystki.

Aleksandra Waliszewska (ur. 1976) – mieszka i pracuje w Warszawie.
Jedna z najsłynniejszych polskich malarek, rysowniczek i ilustratorek. W 2010 r. porzuciła malarstwo sztalugowe na rzecz gwaszy wykonywanych na papierze w formacie A4, których zbiór obecnie liczy już kilka tysięcy.
Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Wiesława Szambrowskiego). Jej prace były publikowane m.in. przez: Timeless Editions, Мy Dance the Skull, CUKT, United Dead Artists, Les Editions Du 57, Drippy Bone Books, Еditions augummi, a obrazy posłużyły jako okładki płyt m.in. Chicaloyoh, Scarcity of Tanks, Mike’a Doherty oraz cyklu Populista wydawanego nakładem Bolt Records. Jej twórczość stała się również inspiracją filmu The Capsule, nakręconego w 2012 r. przez grecką reżyserkę Athinę Rachel Tsangari (www.thecapsule.info). Waliszewska jest jego współscenarzystką i zagrała w nim drugoplanową rolę. Premiera filmu odbyła się na DOCUMENTA 13 w Kassel. W 2013 została laureatką nagrody AECA dla najlepszej zagranicznej artystki targów sztuki ARCO w Madrycie.
Aleksandra Waliszewska to wielokrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
www.waliszewska.tumblr.com