Agnieszka Baaske


suknia ślubna

obiekt, 2014

Słowo swastyka pochodzi z sanskrytu i oznacza „przynoszący szczęście”. Do dziś w Azji jest powszechnie używanym symbolem dobra i pomyślności. W Europie przed II wojną światową występowała jako element wojskowych odznaczeń, emblematów czy w heraldyce. Rzezana lub malowana na belkach stropów domostw używana była jako rodzaj chroniącego przed złem talizmanu.
Swastyka w pierwotnym znaczeniu pojawia się także w niektórych detalach architektonicznych Wrzeszcza.
Agnieszka Baaske prezentuje w ramach NARRACJI edwardiańską suknię ślubną (1910 r.) ozdobioną koronką, haftowaną właśnie w swastyki. Specjalnie umiejscowiła ów niewinny i dziewiczy strój na strychu synagogi, w przestrzeni sakralnej, tam, gdzie jego właściwe miejsce.
Praca ta świetnie pokazuje historyczny dysonans oraz płynność i niejednoznaczność symboli.
Artystka próbuje wrócić do pierwotnych intencji.
Obiekt ma chwilowo „odczarować” historię.

Agnieszka Baaske (ur. 1980) – mieszka i pracuje w Gdańsku.
Projektantka, ilustratorka, fotografka. Realizuje miniatury tkackie i instalacje. Twórczyni i właścicielka marki Prulla.
W swej twórczości odwołuje się do wyobraźni, elementów magicznych i tajemniczych. Inspiruje ją natura, folklor, przekazy ludowe oraz baśnie. Szuka niezwykłości w codzienności.
Jej realizacje funkcjonują głównie w przestrzeni publicznej. Interesuje ją ożywianie tkanki miejskiej poprzez proste obiekty i gesty. Jej sztuka pełni też walory edukacyjne. Prowadzi autorskie warsztaty z dziećmi i młodzieżą.
Absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (2007). Brała udział w festiwalach ArtLoop, NARRACJE, Poroża Sztuki, Streetwaves.