Wyniki otwartego naboru projektów – Narracje 2013

Festiwal Narracje – Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej to międzynarodowy festiwal sztuki współczesnej odbywający się w ciągu trzech listopadowych nocy w przestrzeni publicznej Gdańska.

Prace artystów zapraszanych na Narracje wchodzą w zakres sztuk wizualnych wykorzystujących m.in. technologię światła. Są to np. projekcje video na rozpoznawalnych bądź mniej znanych gdańskich budowlach i w ulicznych zakamarkach, video-instalacje w sklepowych witrynach czy we wnętrzach gdańskich galerii i w instytucjach kultury oraz prace wymagające interakcji publiczności.

Otwarty nabór projektów dla artystów i artystek mieszkających w Polsce ogłoszony został 30 stycznia i trwał do 31 marca 2013 r. Swoje projekty zgłosiło 62 artystów działających na terenie całej Polski. Kurator, Rob Garrett, zdecydował o wyborze 8 projektów:
„Był dach, był dom”, Aleksandra Ciapka i Filip Ignatowicz
„Widmost”, Tomasz Domański
„Przemiany”, Justyna Gruszczyk
„Siostry”, Jakub Knera
„Bez tytułu (Rozziew)”, Paweł Kowzan
„Bez tytułu,” Anna Królikiewicz
„Pożar”, Katarzyna Malejka i Tomasz Wlaźlak
„Zielnik czarownic”, Kasia Swinarska i Grażyna Rigall

Powyższe projekty zostały stworzone w oparciu o koncepcję kuratorską Roba Garretta – „Unearthing Delights / Odkrywanie zachwyca”. Odnosi się ona do różnych aspektów obecnej i historycznej sytuacji obszaru skupionego wokół ulicy Długie Ogrody, na terenie którego odbywać się będzie tegoroczny Festiwal Narracje . Dwa wyrazy zawarte w tytule 5. edycji wydarzenia w sposób szczególny nawiązują do zjawiska powtórnego zaangażowania i zachwytu, które może być rezultatem odkrywania przeszłości i pokazywania potencjału miejsc pogrążonych w zapomnieniu. Założenia koncepcji kuratorskiej realizowane są poprzez wybór projektów site-specific, selekcję projekcji video oraz projekty wybrane w otwartym naborze skierowanym do artystów mieszkających w Polsce. Realizacje przedstawione podczas Narracji odzwierciedlać będą historyczną i współczesną dynamikę Długich Ogrodów.

Rekordowa liczba projektów, trudne wybory i świetne prace
Kurator NARRACJI 2013, Rob Garrett, podsumowuje prace nad otwartym naborem projektów polskich artystów: Chciałbym przekazać moje osobiste podziękowania dla wszystkich artystów, którzy wzięli udział w otwartym naborze prac na NARRACJE 2013. Rekordowa liczba projektów postawiła nas przed trudnym wyborem: wśród zgłoszeń znalazło się wiele interesujących propozycji doskonale wpisujących się w ideę tegorocznych NARRACJI i obszar Długich Ogrodów w Gdańsku. Decyzja odnośnie tego, które projekty włączyć w program festiwalu była bardzo trudna. Wśród wybranych propozycji znalazły się świetne prace site-specific odnoszące się do historii oraz współczesnej sytuacji Długich Ogrodów. Wybraliśmy również projekty niosące szerszej publiczności głos ludzi w przeszłości lub obecnie związanych z tym terenem. Artyści nie uciekli przed konfrontacją z prawdziwymi problemami lokalnej społeczności: walką o zbudowanie tu swojego życia czy niewidzialną siłą kapitału deweloperskiego. Wśród wybranych prac znalazły się również projekty, które o socjalnej i ekonomicznej sytuacji zapomnianego obszaru opowiadają poprzez odkrywanie historii zwykłych ludzi oraz poprzez siłę metafory uwolnioną w odgrywaniu dramatycznego lokalnego wydarzenia. Nawiązując do podtytułu tegorocznych NARRACJI, „Markets, Memories and Meetings / Targowiska, spotkania, wspomnienia” wybrane prace przywołują zapachy, dźwięki, opowieści i magię Długich Ogrodów z odległej przeszłości, niedawnej historii i współczesności.

Organizator NARRACJI: Instytut Kultury Miejskiej
Współorganizator NARRACJI: Gdańska Galeria Miejska