Ogłoszenie wyników konkursu na kuratora piątej edycji Festiwalu NARRACJE (14-17/11/2013)

W wyniku obrad jury w składzie:
Steven Matijcio – kurator czwartej edycji Festiwalu NARRACJE
Gabriela Świtek – kuratorka, Galeria Zachęta
Julita Wójcik – artystka
Iwona Bigos – dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej
Natalia Cyrzan – Instytut Kultury Miejskiej

na kuratora piątej edycji Festiwalu NARRACJE – Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej odbywającego się w dniach 14 – 17 listopada 2013 roku w Gdańsku został wybrany Rob Garrett – niezależny kurator mieszkający i działający w Nowej Zelandii.

Koncepcja kuratorska Roba Garretta nosi tytuł: Unearthing Delights (w wolnym tłumaczeniu: Odkrywanie zachwyca) i nawiązuje do eksplorowania historycznych wątków terenu Długich Ogrodów – części miasta, w której realizowane będą przyszłoroczne NARRACJE, a która do XIX wieku była miejscem wielkiego targowiska, licznych cechów rzemieślniczych oraz – zgodnie z nazwą – długich, wąskich i urokliwych ogrodów.
Zaproszeni przez kuratora artyści to m.in.: Anna Nordquist Andersson (Szwecja), Gregory Bennett (Nowa Zelandia), Olga Chernysheva (Rosja), Alexandra Guillot (Francja), Rebecca Ann Hobbs (Nowa Zelandia), Juliette Laird (Nowa Zelandia), Judy Rifka (USA), Daniel von Sturmer (Australia), Ines Tartler (Niemcy), Raewyn Turner (Nowa Zelandia), Where Dogs Run (Rosja).
Aplikacja nadesłana przez Roba Garretta została wybrana spośród trzynastu ofert, które wpłynęły do siedziby organizatora w wyznaczonym terminie i spełniły warunki zawarte w regulaminie konkursu.

W uzasadnieniu werdyktu, Steven Matijcio, członek jury, napisał:
Rob Garrett w swoim zwycięskim zgłoszeniu do konkursu na kuratora piątej edycji NARRACJI, pt. „Unearthing Delights” zawarł ogromną pasję, wiedzę kuratora i badacza terenu oraz nowatorskie podejście do podejmowanego przez siebie tematu. Skupił się on na historii miejsca, które przez wieki pełniło rolę miejskich ogrodów oraz targowiska, a jednocześnie odwołał się w swoim zgłoszeniu do obecnego charakteru tego miejsca, które stanowi przedziwną hybrydę sugestywnych ruin i nowo-wybudowanych osiedli. Połączenie to dało spójną i nowatorską koncepcję kuratorską. Garrett w swoim zgłoszeniu wykazał się pasją w podejściu do architektury, kultury i społeczno-historycznych kontekstów miasta Gdańska. Jako kurator ma on wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu projektów na dużą skalę, odbywających się w przestrzeni publicznej, a także skupia wokół siebie imponującą grupę artystów z całego świata. Jestem przekonany, że koncepcja kuratorska Roba Garretta stanie się w przyszłym roku fascynującym rodzajem soczewki, w której mieszkańcy Gdańska będą mieli okazję obejrzeć „utracone ogrody” swojego miasta.

Oświadczenie kuratora Roba Garretta po ogłoszeniu wyników:
Jestem bardzo szczęśliwy, że zostałem zaproszonydo realizacji mojej kuratorskiej koncepcji podczas NARRACJI 2013 w Gdańsku. Wybrane miejsce realizacji przyszłorocznej edycji Festiwalu, czyli Długie Ogrody, z różnych powodów natychmiast przyciągnęło moją uwagę. Najbardziej zainteresowała mnie marginalna rolna tego terenu w stosunku do leżacego tuż obok Głównego Miasta, jego wieloletnia historyczna funkcja ogrodu i rynku oraz niezwykłe położenie nad kanałami. To pozornie zaniedbane miejsce oferuje wiele inspiracji artystom, którzy podczas NARRACJI przygotują w nim i dla niego serię instalacji oraz projekcji ukazujących obecny charakter tego miejsca oraz odkrywających ślady jego przeszłości.

Strona kuratora Roba Garretta: http://www.robgarrettcfa.com/