Where Dogs Run [Rosja]

„The Way” („Droga”), „Sunrise” („Wschód słońca”) | video

lokalizacja: ściany kamienic, oglądane od ul. Długa Grobla 15

 

Opowieści pochodzące z terenów na wschód od Gdańska mówią o żniwach i rozległych polach zbóż, ale również o potworach z historii. Dwie prace wideo kolektywu Where Dogs Run z Jekaterynburga nawiązują do obu elementów tych opowieści. „Droga” z czterema postaciami we wspólnym rytmie torującymi sobie drogę przez pokrytą śniegiem przestrzeń, które próbują odkryć ślady zakopanej ścieżki lub wspomnienie jesiennych pól, jest poetyckim odniesieniem do przeszłości Gdańska, miasta handlu zbożem, w którym wszystkie drogi prowadziły do Motławy. Na rzece tłoczyły się barki wypełnione ziarnem, będącym plonem z niezliczonych akrów polskiej i ukraińskiej wsi. Ale historia jest również pełna potworów. Oglądając „Wschód słońca”, który czterech „bohaterów” obsadza w roli złoczyńców, wyśpiewujących swoją obietnicę wiecznego życia, by przynosić ratunek w obliczu niebezpieczeństwa, uświadamiamy sobie, że nie można wierzyć w pomyślną przyszłość, jeśli polegamy na pomocy takich postaci.

Prezentacja tych prac została pomyślana w sposób, który przypomina amfiteatr pod gołym niebem, skierowany na Wschód. Buduje to trochę ciasny, ale przez to intymny charakter targowiska, z jednoczesną sugestią szerokich otwartych przestrzeni za dalekimi granicami. Tworząc taką salę projekcyjną, chcieliśmy, żeby oba filmy walczyły o uwagę widza, tak by musiał podjąć decyzję, czy ogląda jeden film, a ignoruje drugi, czy próbuje skoncentrować się na obu na raz. Wybór, wobec którego jest postawiony, do pewnego stopnia stanowi metaforę wyboru tych dwóch filmów na 5. edycję Narracji. Podczas gdy oba odwracają się od miasta, w kierunku tego, co było kiedyś wschodnią granicą Gdańska i zawierają obrazy z miejsc od niego dalekich, skojarzenia, jakie budzą – jak absurdalnie muszą czasem wyglądać nasze działania czy wątpliwa wartość tych, którzy głoszą, że nas uratują – są bardzo współczesne i bliskie.

Where Dogs Run to kolektyw artystyczny żyjący i pracujący w Jekaterynburgu w Rosji. Do grupy należą Olga Inozemczewa, Aleksiej Korzuchin, Wład Bułatow i Natalia Grechowa. Where Dogs Run brał udział w wystawach w całej Rosji oraz w Słowenii, Niemczech, Anglii, Austrii, na Łotwie, w Japonii i obecnie w Polsce. Twórczość kolektywu obejmuje formy i metody tak różnorodne, jak performens, wideo, instalacje dźwiękowe i kinetyczne, często wyrażające fascynację, a jednocześnie krytykę technologii naukowych i informatycznych.

Where Dogs Run, The Way (Дорога), 2007, video stills; courtesy of the artists      Where Dogs Run, Sunrise (Восход) 2010, video stills; courtesy of the artists