Justyna Gruszczyk [Polska] oraz "Makieta"

„Przemiany”  | projekt zapachowy

punkt poboru map: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

 

„Przemiany” to próba nakreślenia zapachowej mapy okolic Długich Ogrodów, odkrycia zapachowego pejzażu dzielnicy. W naszej percepcji, przestrzenie zdają się być zdominowane przez swój wizualny charakter, „Przemiany” na chwilę odwrócą sposób doświadczania poszczególnych miejsc wskazując na zapachy, których zazwyczaj się nie wącha, na które nie zwraca się uwagi. Zapachy, które są dla nas przezroczyste w naszym codziennym życiu.
„Przemiany” koncentrują się na zapachu jako swoistym nośniku danych, na którym zapisujemy wspomnienia z dawnych czasów. Przywołane poprzez zapach, mogą pojawić się znowu, w pełni swojej siły. W ten sposób, nie tylko dzielnica zostanie odkryta na nowo, ale również podświadomość odbiorcy. Widz ujawnia nie tylko nowy charakter miejsca, ale również samego siebie.

 

Justyna Gruszczyk, absolwentka malarstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (dyplom z wyróżnieniem w 2007 roku u prof. Krzysztofa Pituły). Stypendystka Marszałka Województwa Śląskiego (2012) oraz dwukrotna stypendystka Miasta Torunia (2012 i 2010). Zajmuje się instalacją efemeryczną, w której główną rolę odgrywa zapach.

 

Justyna Gruszczyk-Woltman, Scent itinerary (map)

 

 

Katarzyna Hajduczenia, Justyna Halikowska
Dawny, zaczarowany świat Długich Ogrodów. Makieta” | warsztaty oraz gra-opowieść dla dzieci

sobota 16.11 w godzinach 11.00 – 14.00 | IKM, ul. Długi Targ 39/40 | dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat (z rodzicami) | zapisy: warsztaty@ikm.gda.pl

 

Z pomocą warsztatów „Dawny zaczarowany świat Długich Ogrodów” przedstawimy dzieciom piękno i historię okolicy, w której odbędą się tegoroczne Narracje. Damy też młodym uczestnikom szansę na przeniesienie się w czasie i odkrycie na nowo uroku Długich Ogrodów.

Po wprowadzeniu do zajęć, które będzie miało formę opowieści-gry edukacyjnej związanej z historią dzielnicy i zamieszkujących ją ludzi, dzieci wykonają makietę odtwarzającą dawny układ tkanki miasta. Makieta zrobiona zostanie z przygotowanych wcześniej modułów, uzupełnionych takimi elementami krajobrazu jak ulice, rzeki, zabudowa i zieleń. Dopełnieniem projektu będzie założenie w stworzonej przestrzeni mikro ogrodów poprzez wykonanie nasadzeń roślinnych: żywe rośliny będą symbolicznym nawiązaniem do dawnej funkcji dzielnicy.

Projekt ma za zadanie pogłębić świadomość i wiedzę na temat przeszłości tych terenów oraz wykształcić proekologiczną postawę odpowiedzialności wobec otaczającej przestrzeni.

 

Katarzyna Hajduczenia – mgr inż. architektka krajobrazu, projektantka ogrodów i wnętrz, nauczycielka architektury krajobrazu i rysunku architektonicznego. Entuzjastka eco designu i zielonej architektury, obecnie zaangażowana w projekty z zakresu miejskiego ogrodnictwa.

Justyna Halikowska  – psycholog, od dwunastu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą prowadząc różnego rodzaju warsztaty i działania edukacyjne. Propagatorka nauki przez zabawę oraz idei D.I.Y wśród najmłodszych.  Członkini Fab Lab Trójmiasto.

 

Projekty zrealizowane w ramach Domu Kultury + Inicjatywy Lokalne