Roman Signer [Szwajcaria]

Heufieber / Katar sienny

lokalizacja: brama hali, nad kanałem (wejście wyłącznie z przewodnikiem Narracji)

Kontynuując szwajcarską tradycję „artystów inżynierów” Roman Signer łączy naukę i umiejętność zainteresowania publiczności „ruchomymi rzeźbami”, które nadają zwykłym materiałom nowe, nieprzewidywalne interpretacje.
Jego droga do kariery artystycznej była raczej nieoczywista: zanim poświęcił się filmowi, fotografii, rzeźbie i instalacji, Signer pracował jako kreślarz, praktykant inżyniera radiowego czy producent szybkowarów.
Signer nie ustaje w kojarzeniu natury i technologii w trudnej, ale coraz potrzebniejszej koegzystencji. Jego praktyki to jednoczesna gra i hazard, rezygnuje z teorii i intelektualizacji na rzecz czystej intuicji i żartobliwego dochodzenia.

W pracy video Katar sienny trwający wieki marsz rewolucji przemysłowej przystaje w zaskakująco konfrontacyjnej przestrzeni, która przekreśla sens naszej walki z chwastami i powstrzymania natury przed odzyskaniem swojego królestwa. Przywołując niespokojne skojarzenia z wojną nuklearną, siano wynurza się z podłogi i rozprzestrzenia po pokoju szybko zamieniając pomieszczenie mieszkalne w pole.