Robin Rhode [RPA]

Piano Chair / Krzesło fortepianowe 2011
Kid Candle / Chłopiec i świeca 2009

lokalizacja: ściany budynku, ul. Panieńska (oglądane z ul. Zamkowej)
W swoich pracach video południowoafrykański artysta, Robin Rhode łączy grę aktorską z animacją 2D, by opowiadać o kulturze ulicy, kolonializmie i świecie po upadku Apartheidu. Chcąc jak najwyraźniej odnieść się do biedy, segregacji i nierówności rasowych, które oznaczyły/zniszczyły jego Afrykę Południową, zadeklarował: „nie chciałem zajmować się sztuką, chciałem się nią stać.” Skutecznie realizuje tę ambicję wchodząc w interakcję z obrazami rysowanymi kredą/węglem: ulice, chodniki i ściany stały się zarówno płótnami, jak i współpracownikami w tym procesie, tworząc kolaż ruchu i pamięci.

Krześle fortepianowym Rhode dokonuje spektakularnej napaści na swoje praktyki i na przedłużenie samego siebie. W tym video jego alter ego przywołuje poniżającą 19-wieczną formę rozrywki, w której mężczyźni z naśladujący Afroamerykanów, z twarzami pomalowanymi na czarno oraz w muszkach występowali z naiwnymi występami ku radości bogatych patronów. Awatar Rhodego przypuszcza serię ataków na fortepian narysowany czarnym węglem na białej ścianie. W równiej mierze jest to atak na instrument, co na charakterystyczny dla artysty rysunek na ścianie.

Chłopiec i świeca to kontynuacja rozmyślań Rhodego o problemie widzialności narodów afrykańskich. Artysta pokazuje małego chłopca próbującego oddziaływać na odręcznie narysowaną świecę. Chłopiec w najszczerszej próbie podsycenia płomienia i oświetlenia pokoju, zaczyna niszczyć rysunek/fasadę i odkrywa tajemnicę, która się za nim kryje.