Jeremy Blake [USA]

Winchester

lokalizacja: ściana budynku, ul. Czopowa 14 (oglądane z ul. Sukienniczej)

Prace amerykańskiego artysty, Jamesa Blake’a powoli przemierzają tereny wzburzonej ludzkiej psychiki, której demonom on sam nie zdołał się oprzeć popełniając samobójstwo tydzień po tym, jak jego towarzyszka odebrała sobie życie (2007).
Zaczynając pracę w późnych latach 90., Blake połączył malarstwo abstrakcyjne, kino, fotografię, animację i obróbkę cyfrową, stając się pionierem malarstwa łączącego wiele technik, również cyfrowych. Powstałe w ten sposób prace Blake’a snują oniryczne opowieści: dużo mniej pochłonięte strukturą i kierunkiem, koncentrują się na amorficznej mgle nieostrych detali, zamazanych wspomnieniach i sugestiach kształtu.

Trylogia Winchester (podczas Narracji pokażemy pierwszy z trzech filmów) destyluje niejasną, choć prawdziwą historię, zamieniając egzorcystyczne próby ekscentrycznej kobiety w przypowieść o rozlewie krwi, katharsis i pojednaniu. Animacja zainspirowana została domem pani Winchester w Kalifornii: architektoniczne dziwo, które Sarah Winchester (wdowa po spadkobiercy fortuny wynalazcy karabinu Winchester) wybudowała jako remedium po przedwczesnej śmierci swojego dziecka i męża. Blake podróżuje poprzez niespokojne komnaty jej domu i umysłu w tym, podobnym do snu, połączeniu filmu i fantazji.