Gabriel Lester [Belgia/Holandia]

A Man of Action / Człowiek czynu

lokalizacja: ściana, ul. Stare Domki 10/11

Praca holenderskiego artysty, Gabriela Lestera, mówi językiem struktur kompozycyjnych – wszystko, od ustawiania kamery i ujęć, przez światło, dźwięk i scenografię, odgrywa główną rolę w jego filmach i planach filmowych. Po drugiej stronie ekranu, bierny widz staje się teraz aktywnym uczestnikiem generowania otwartych wątków. Nie ma czystych opowieści w kreowanych przez Lestera strukturalistycznych sceneriach, ale to właśnie – zdaniem artysty – „wtedy, kiedy coś jest jednocześnie magiczne i rozpoznawalne, widz staje się świadomy kodów poznawczych i uwarunkowań.”

W powieści Fiodora Dostojewskiego Notatki z podziemia, autor określa „człowieka czynu” jako osobę, która działa, aby potwierdzić samego siebie, osobę aktywną pozornie bez powodu, po prostu, aby być. Lester wywołuje takiego człowieka w serii sfilmowanych performansów.

Człowiek czynu odziera rutynę magika z kontekstu, rekwizytów i towarzyszącego jej spektaklu, by skoncentrować się wyłącznie na ruchu: poprzez połączenie dwóch mistrzów iluzji (mima i magika), Lester zamienia akcję w zdarzenie wyraźnie materialne.