EN facebook
 

O FESTIWALU PROGRAM MAPA WYDARZEŃ ORGANIZATORZY KONTAKT ARCHIWUM  







Kobas Laksa [PL] + zoom
 


Kobas Laksa [PL]

Kobas Laksa urodził się w Białymstoku i studiował projektowanie graficzne na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Wystawia w całej Polsce, w 2008 roku otrzymał Złotego Lwa na Biennale Architektury w Wenecji dla najlepszego pawilonu narodowego.
Jego prace zadedykowane są stałym i ruchomych obrazom. Artysta koncentruje się na konceptualnej fotografii i filmie poprzez manipulację kolażami. Jest twórcą instalacji, scenografii i performensów. Pracuje również jako reżyser i scenarzysta filmów krótkometrażowych i wideoklipów.
W seriach takich jak Projekt Miejski Warszawa i Budynków życie po życiu porusza problem procesu urbanizacji na świecie i jego wpływu na rozwój miast. W serii portretów wyciąga zwierzęce cechy z ludzi. Jego zdjęcia to dwuznaczne obrazy wykonane według apokaliptycznej logiki a ich szczegóły tworzą absurdalne alegorie przywodzące na myśl przeczucie klęski.

www.kbx.pl

Praca na NARRACJE 2011: Rollercoaster Warsaw

Praca Kobasa Laksy przedstawia utopijną wizję opuszczonego miasta przyszłości, w którym wiodącym motywem jest kolejka górska wdzierająca się brutalnie w miejską tkankę. Rozrywkowe gadżety dominują w przestrzeni publicznej. Granica pomiędzy użytecznością, funkcjonalnością i umilaniem czasu jest zatarta. Założenia urbanistyczne to dominacja architektury rozrywkowej. Szczęście to przywilej, którego społeczeństwo domaga się i które dostaje w karykaturalnej formie – wesołego miasteczka. Tytułowy rollercoaster sfotografowany został na molo w Brighton, gdzie rozrywka stała się podstawą dla rozwoju miasta.
Warszawa została wybrana nieprzypadkowo jako baza dla tego projektu. Miasto, którego problemy z tożsamością są wynikiem dramatycznych wydarzeń historycznych jest też terenem nieustannych architektonicznych eksperymentów i budowlanej samowolki. Szybki rozwój miast, wzrost liczby mieszkańców i brak wizjonerskich rozwiązań już dziś powoduje, że architektura nie jest sztuką. Tandeta i wolny rynek to jedyne pewniki na których rozbudowujące się miejskie krajobrazy mogą przypominać apokaliptyczne wizje autorów science-fiction.
Projekt został przygotowany jako panorama sferyczna w oparciu o charakterystyczne dla Google Earth wirtualne wycieczki.

Projekt można obejrzeć w sieci pod adresem:
www.kobas.republika.pl/2010/panorama_kobas.swf

Lokalizacja pracy: ul. Piwna 27, Gdańska Galeria Miejska 1 (GGM1)

Kobas Laksa poprowadzi dyskusję z architektami, artystami i politykami, pt. Niebezpieczeństwo rewitalizacji i gentryzacji miasta
Piątek 18/11, godz. 19.00, GGM1, ul. Piwna 27