grafika: Kaja Gliwa

Koncepcja kuratorska

 

Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny

 

12. edycja festiwalu NARRCACJE zaprasza do podróży w czasie – wybierzemy się w rok 2080, kiedy znaczna część terenów Gdańska zostanie pochłonięta przez Morze Bałtyckie. Wzrost poziomu wody o jeden metr nie wywoła jednak ekologicznej katastrofy, jaką wieszczą czarne scenariusze początku XXI stulecia. Zamiast w akceleracjonistycznej wizji betonowej pustyni rok 2080 spełni się w stabilnym ekosystemie, w którym ludzka ingerencja w przyrodę przyniesie pozytywne rezultaty.

W naszej koncepcji festiwalu proponujemy projekty w przestrzeni miejskiej oparte na spekulacji, która stanowi syntezę pracy artystów, naukowców i aktywistów miejskich. Wspólnym mianownikiem działań jest myślenie o przyszłości, w którym dominuje racjonalny optymizm. Proponując pozytywne spojrzenie w przyszłość, chcielibyśmy oprzeć się na koncepcji przemieszczenia, która niesie ze sobą nową interpretację takich pojęć jak „płynna nowoczesność” czy „akceleracjonizm” (pozbawiony wielkiego anarchistycznego „A”).

Tak Wrzeszcz, jak inne części Gdańska staną się kiedyś jednym z wielu przykładów dramatycznych konsekwencji wpływu człowieka na naszą planetę. Mamy świadomość powagi sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, jednak nie wierzymy w czarne scenariusze antropocenu. Chcemy zbudować wydarzenie, którego narracja wybiega daleko w czasie, zamiast wizji apokalipsy oferując jednak jasny obraz przyszłości, a w ramach remedium inicjując współpracę mieszkańców, artystów i aktywistów.

 

Karina Kottová, Piotr Sikora

 

 

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
martyna.gutowska@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk GGM
Narracje #12

narracje #12